Старосамбірська

районна державна адміністрація

Характеристика району

Загальна характеристика Старосамбірського району

Територія Старосамбірського району охоплює 1245 км2 , що становить 5,7 % території області. За площею район займає 5 місце в області , за кількістю населення – п’яте  місце після Яворівського, Пустомитівського , Жовківського , Сокальського районів.Старосамбірський район розташований в південно – західній частині Львівської області. Район межує зі сходу з Самбірським та Дрогобицьким районами, із півночі – з Мостиським районом, із півдня – з Турківським районом. На заході його межі збігаються з державним кордоном України з Республікою Польща. Протяжність державного кордону у Старосамбірському районі становить 70 км. Старосамбірський район займає надзвичайно вигідне геополітичне  становище, чому сприяє його прикордонне розташування, близькість до центральноєвропейських держав, в першу чергу Словаччини, Чехії та Австрії. Цьому слугує і розміщення на території району двох пунктів пропуску через державний кордон, одного залізничного (Хирів – Кросцєнко), а одного автомобільного (Смільниця – Кросцєнко). Іншою перевагою розташування Старосамбірського району є те, що його територію можна вважати «воротами Українських Карпат». Саме з південної частини Старосамбірського району географічно розпочинаються Карпати – Верхньодністровські Бескиди.До складу району входять три міста районного підпорядкування (Старий Самбір, Добромиль, Хирів), селищ міського типу - 2 (Нижанковичі, Стара Сіль), 39 сільських рад, всього 115 населених пунктів. Зв’язок  району з обласними і промисловими центрами підтримується через автодороги і електрифікованою залізницею.Через територію району проходять автомобільні дороги державного значення: Львів-Ужгород; Чернівці-Івано-Франківськ-Старий Самбір-Нижанковичі; Львів-Самбір-Старий Самбір-Хирів-Смільниця.З давніх часів Старосамбірщина була перехрестям торгівельних шляхів: Дорога на Перемишль;Ужоцький перевал на Австро-Угорщину;Барвінківський перевал на Польщу.Загальна протяжність автомобільних доріг загального користування на території району становить 522,8 км.Район характеризується невеликою щільністю населення (займає  12 місце серед районів області) – 69 осіб на км2. Загальна чисельність населення на 01.01.2010р. становила 78,5 тис. осіб. В районі близько 45,5 тис.чол. економічно-активного населення. Рівень зайнятості працездатного населення становить 27,5 %.Високими є обсяги трудової міграції, яка має чітке прозахідне спрямування.  Люди масово виїжджають на роботу за кордон (оскільки не можуть знайти роботи, оплата за яку відповідала б вартості затраченої ними праці). Це є проблемою, яку необхідно вирішити на державному рівні. Малий бізнес в районі представлено 1562 суб'єктами малого бізнесу .З розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення в районі припадає 23 малі підприємства.На сільськогосподарський комплекс району припадає 5 % валової продукції області. За часткою сільськогосподарського виробництва район посідає 5 місце в області.
Промисловість Старосамбірського району виробляє 0,2 % промислової продукції області.
На території району видобувається значна частина нафти-сирцю ДП НГУ Бориславнафтогаз ВАТ “Укрнафта”. Виявлені запаси нафти в родовищах, що знаходяться на території Мшанецької, Головецької, Старосолянської, Страшевицької сільських рад. Район має  потенціал розвитку відновлювальних джерел енергії. Проте на сьогодні вони не використовуються.Старосамбірщина – мальовничий край Прикарпаття, Карпат і рівнинних просторів Сянсько-Дністровського межиріччя. Старосамбірщина – край пам’яток природи та історії нашої; край туристських маршрутів. Це той окраєць прикарпатської землі, який загартовує своїми неповторними архітектурно-історичними пам’ятками та краєвидами, самобутніми легендами, та вогнетривкими коломийками, витворами народних умільців.Незважаючи на високий лікувально-оздоровчий, пізнавально-естетичний і туристичний потенціал та вигідне географічне положення району, інфраструктура туристичної індустрії на Старосамбірщині розвинена недостатньо, потребує значних інвестицій та капіталовкладень.Старосамбірський район має значний природно-рекреаційний та історико-культурний потенціал для розвитку туризму.На Старосамбірщині налічується 18 об’єктів та територій природно-заповідного фонду різних рангів і категорій заповідання загальною площею 8643,96 га, що становить 6,94% від площі району, зокрема: 1 регіональний ландшафтний парк, 10 пам’яток природи, 4 заповідні урочища, 3 парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва. У ряду природоохоронних об’єктів (регіональний ландшафтний парк “Верхньодністровські Бескиди”, пам’ятка садово-паркового мистецтва ХУІІІ ст. загальнодержавного значення “Міженецький парк”) існують передумови для розвитку широкого спектру форм екологічного туризму.Розташування Старосамбірського району, як прикордонної адміністративно-територіальної одиниці, повинно визначати пріоритети його розвитку. Можливостями, які виникають із розташування району, повинні керуватися у визначенні цілей розвитку економіки, інфраструктури, туризму.

Найбільшою перспективою для мешканців району залишається відкритість кордону, можливість вільно, комфортно та у найоптимальніший           для них спосіб перетинати кордони України. Для цього на території Старосамбірського району пропонується розміщення у перспективі трьох пунктів пропуску – „Нижанковичі – Мальховіце”, „Мшанець - Бистре” та „Трушевичі – Нове Сади”.

Конституція України

 

                                    

Канал не знайдено