Старосамбірська

районна державна адміністрація

Розпорядження №378/01-04 від 06.11.2020

Про внесення змін у                                Зареєстровано в Західному                  

розпорядження Старосамбірської       регіональному управлінні     

районної державної адміністрації       Міністерства юстиції (м.Львів)

від 27 січня 2016 року №17/01-04         17 грудня 2020 року №88/2198

 

 

Відповідно до статті 6, пункту 2 статті 27 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року №469 «Про затвердження Положення про спеціалізовані служби цивільного захисту», враховуючи розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від            26 липня 2020 року №526/0/5-20 «Про внесення змін у розпорядження голови обласної державної адміністрації від 08.09.2015 №497/0/5-15», у зв’язку із змінами в структурі районної державної адміністрації та з метою організації належного забезпечення заходів захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, проведення спеціальних робіт за функціональною спрямованістю

 

ЗОБОВ’ЯЗУЮ:

 

  1. Внести зміни до розпорядження районної державної адміністрації від 27 січня 2016 року №17/01-04 «Про затвердження Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту району Львівської області», зареєстроване Старосамбірським районним управлінням юстиції у Львівській області як нормативно-правовий акт 08 лютого 2016 року за №3/235, а саме:

 

1.1. У тексті Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту району Львівської області:

 

слова «сектор з питань цивільного захисту» у всіх відмінках замінити словами «відділ з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами» у відповідних відмінках;

 

слова «Старосамбірського відділення поліції Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області» у всіх відмінках замінити словами «Старосамбірського відділення поліції Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області» у відповідних відмінках.

 

1.2. Викласти додаток 2 до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту району Львівської області, у новій редакції, що додається.

 

1.3. Викласти додаток 3 до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту району Львівської області, у новій редакції, що додається.

 

1.4. Викласти додаток 4 до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту району Львівської області, у новій редакції, що додається.

  1. Міських голів у місячний термін привести у відповідність до розпорядження за погодженням з відділом з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами районної державної адміністрації та Старосамбірським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області положення про ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Старосамбірського району Львівської області.

 

  1. Сектор з питань правової роботи, запобігання та виявлення корупції апарату райдержадміністрації (Карпінська Л.М.) подати розпорядження на державну реєстрацію в Західне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Львів).

 

  1. Головного спеціаліста відділу фінансово-господарського забезпечення апарату райдержадміністрації (Следзевич В.Ф.) забезпечити офіційне опублікування розпорядження.

 

  1. Розпорядження набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

 

  1. Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови районної державної адміністрації Батючка Р.М.

 

 

Голова                                                                                         П. НАЗАР

 

Додаток 2до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

 

ФУНКЦІЇ

структурних підрозділів місцевого органу виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та територіальних органів міністерств і відомств України в рамках Старосамбірської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

 

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та територіальні органи міністерств і відомств України у Старосамбірській районній ланці територіальній підсистемі єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області (надалі – районна ланка) забезпечують, відповідно до затверджених положень про них, виконання таких функцій з питань цивільного захисту.

 

І. Відділ з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення здійснення заходів цивільного захисту на території району.

 

  1. Забезпечення виконання завдань районною ланкою та її ланками.

 

  1. Розроблення та забезпечення реалізації районних програм та планів заходів у сфері цивільного захисту, зокрема, спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, забезпечення техногенної та пожежної безпеки.

 

  1. Керівництво створеними аварійно-рятувальними службами, формуваннями та спеціалізованими службами цивільного захисту, забезпечення їх діяльності та здійснення контролю за готовністю до дій за призначенням.

 

  1. Підтримання у постійній готовності територіальної системи централізованого оповіщення та забезпечення її функціонування.

 

  1. Забезпечення оповіщення виконкомів міських, селищних, сільських рад, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та інформування населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі.

 

  1. Організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на відповідній території, а також радіаційного, хімічного, біологічного, медичного захисту населення та інженерного захисту територій від наслідків таких ситуацій.

 

  1. Організація та керівництво проведенням відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Організація та здійснення евакуації населення, майна у безпечні райони, їх розміщення, організація життєзабезпечення населення.

 

  1. Розроблення на відповідній території заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання в особливий період.
  2. Підготовка пропозицій щодо віднесення міст до груп цивільного захисту та подання їх до департаменту з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації.

 

  1. Віднесення відповідно до основних показників суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, до категорії цивільного захисту та затвердження їх переліку у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

 

  1. Створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Завчасне накопичення і підтримання у постійній готовності засобів індивідуального захисту для населення, яке проживає у прогнозованих зонах хімічного забруднення і зонах спостереження суб'єктів господарювання радіаційної небезпеки I і II категорій, та формувань цивільного захисту, а також приладів дозиметричного і хімічного контролю та розвідки.

 

  1. Взаємодія з Старосамбірським районним відділом Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виконання завдань цивільного захисту.

 

  1. Організація та забезпечення життєдіяльності постраждалих від надзвичайних ситуацій, а також під час ведення воєнних (бойових) дій або внаслідок таких дій.

 

  1. Забезпечення функціонування районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, а в разі виникнення надзвичайних ситуацій - спеціальної комісії з їх ліквідації (за потреби).

 

  1. Забезпечення навчання з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки посадових осіб місцевих державних адміністрацій, суб'єктів господарювання, керівників та їх заступників, здійснення підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях.

 

  1. Організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення.

 

  1. Прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту комунальної власності.

 

  1. Організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з ДСНС України, з фонду таких споруд.

 

  1. Здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених Кодексом цивільного захисту України та іншими законодавчими актами.

 

 

 

ІІ. Старосамбірський районний відділ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.

 

  1. Забезпечення на території району координації діяльності, спрямованої на реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту.

 

  1. Здійснення управління підрозділами (частинами) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, забезпечення готовності сил і засобів оперативного реагування на території району до дій за призначенням у межах компетенції.

 

  1. Здійснення методичного керівництва виконанням заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, контроль їх здійснення.

 

  1. Здійснення інформування місцевих органів виконавчої влади та виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, а також методичне керівництво щодо створення і належного функціонування систем оповіщення цивільного захисту різних рівнів.

 

  1. Залучення підрозділів сил цивільного захисту місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та координація їх діяльності під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій регіонального рівня, організація проведення пошуково-рятувальних робіт та здійснення контролю за їх проведенням.

 

  1. Забезпечення гасіння пожеж, рятування людей та надання допомоги в ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха та інших деяких видів небезпечних подій, що становлять загрозу життю або здоров'ю населення чи призводять до завдання матеріальних збитків.

 

  1. Надання на запити замовників вихідних даних та вимог інженерно-технічних заходів цивільного захисту, необхідних для розроблення проектної документації.

 

  1. Участь у межах повноважень у забезпеченні заходів:

з евакуації населення;

медичного та біологічного захисту населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Виконання заходів з мінімізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних з технологічними терористичними проявами та іншими видами терористичної діяльності під час проведення антитерористичних операцій.

 

  1. Проведення просвітницької та практично-навчальної роботи щодо підготовки населення до дій в умовах вчинення терористичного акту.

 

  1. Виконання піротехнічних робіт, пов'язаних із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях).

 

  1. З'ясування причин виникнення надзвичайних ситуацій, невиконання заходів із запобігання цим ситуаціям, проведення оцінки дій органів управління, сил і засобів цивільного захисту під час виконання рятувальних та інших невідкладних робіт.

 

  1. Здійснення державного нагляду за техногенною і пожежною безпекою.
  2. Контроль за дотриманням законів та інших нормативно-правових актів і норм, а також виконання заходів, спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності.

 

  1. Перевірка наявності і готовності до використання за призначенням засобів колективного та індивідуального захисту населення, майна цивільного захисту, їх утримання та облік.

 

  1. Участь, спільно з органами, які здійснюють державний нагляд у відповідній сфері, у перевірках із забезпечення умов зберігання, транспортування, знешкодження, утилізації та захоронення небезпечних речовин і виробів, що містять такі речовини.

 

  1. Контроль за накопиченням, збереженням і цільовим використанням місцевого та об'єктового резервів матеріальних та фінансових ресурсів, призначених для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від їх форм власності у межах районної ланки.

 

  1. Здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Організація взаємодії з навчально-методичними центрами сфери цивільного захисту щодо навчання з питань цивільного захисту, пожежної безпеки посадових осіб місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і суб'єктів господарювання, організація розгляду та погодження програм з навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, зокрема пожежно-технічного мінімуму та організація і контроль їх виконання.

 

  1. Методичне керівництво і контроль за періодичністю проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту та ведення їх обліку.

 

  1. Участь в атестації в межах компетенції аварійно - рятувальних формувань і рятувальників.

 

  1. Здійснення інших повноважень відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Конституції та законів України.

 

ІІІ. Відділ економічного розвитку, інфраструктури, енергетики та захисту довкілля районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення здійснення заходів цивільного захисту на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах на території району.

 

  1. Керівництво створеними аварійно-рятувальними службами, формуваннями та спеціалізованими службами цивільного захисту, забезпечення їх діяльності та здійснення контролю за готовністю до дій за призначенням.

 

  1. Забезпечення оповіщення та інформування населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі.

 

  1. Централізоване використання мереж зв'язку, радіомовлення та інших технічних засобів передачі інформації незалежно від форми власності та підпорядкування в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у разі їх виникнення на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району.

 

  1. Організація та керівництво проведенням відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у разі їх виникнення на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району.

 

  1. Організація та здійснення транспортного забезпечення евакуації населення, майна у безпечні райони.

 

  1. Розроблення та здійснення на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району заходів, спрямованих на забезпечення їх сталого функціонування в особливий період.

 

  1. Організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району.

 

  1. Здійснення функцій компетентного державного органу з перевезення небезпечних вантажів залізничним, автомобільним, повітряним і річковим транспортом.

 

  1. Забезпечення перевезення у межах району сил і засобів, матеріальних ресурсів, необхідних для здійснення заходів цивільного захисту.

 

  1. Організація роботи автотранспортних підприємств району, задіяних у ліквідації надзвичайних ситуацій.

 

  1. Сприяння розвитку інфраструктури транспорту в районі, формування та удосконалення автотранспортної мережі, ринку транспортних послуг, координації роботи окремих видів транспорту, оптимізації мережі маршрутів перевезення пасажирів та вантажів у межах району.

 

  1. Техніко-економічне обґрунтування розміщення об'єктів на території району з урахуванням вимог техногенної безпеки.

 

  1. Передбачення під час формування проектів районного бюджету та програми економічного і соціального розвитку району з урахуванням реальних можливостей та фінансування коштів на виконання заходів щодо створення районного матеріального резерву для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків.

 

  1. Забезпечення у встановленому порядку фінансування робіт із запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, надання допомоги постраждалому населенню в межах асигнувань, що передбачаються на цю мету в районному бюджеті.

 

  1. Створення страхових і фінансових резервних фондів, а також незнижуваних ресурсів продуктів харчування та непродовольчих товарів першочергового вжитку, необхідних для реагування на надзвичайні ситуації.

 

  1. Прогнозування і оцінка соціально-економічних наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення реалізації вимог техногенної безпеки на потенційно небезпечних об'єктах та інших суб'єктах господарювання, які можуть створити реальну загрозу виникнення аварії, що належать до сфери їх управління.

 

  1. Організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту на підприємствах промисловості району.

 

  1. Підготовка до роботи в осінньо-зимовий період підприємств транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємств району.

 

  1. Здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених Кодексом цивільного захисту та іншими законодавчими актами.

 

ІV. Фінансове управління районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення в установленому порядку фінансування заходів цивільного захисту, робіт із запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, надання допомоги постраждалому населенню в межах асигнувань, що передбачаються на цю мету в районному бюджеті.

 

  1. Створення страхових і фінансових резервних фондів, а також незнижуваних ресурсів продуктів харчування та непродовольчих товарів першочергового вжитку, необхідних для реагування на надзвичайні ситуації.

 

  1. Передбачення під час формування проектів районного бюджету та програми економічного і соціального розвитку району з урахуванням реальних можливостей та фінансування коштів на виконання заходів щодо створення районного матеріального резерву для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків.

 

 

  1. Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації.

  2. Нормативно-методичне забезпечення виконання заходів запобігання надзвичайних ситуацій під час здійснення на території району будівництва та інженерного захисту об'єктів і територій.

 

  1. Комплексне освоєння підземного простору населених пунктів для взаємопогодженого розміщення в ньому споруд і приміщень соціально-побутового, виробничого і господарського призначення з урахуванням необхідності пристосування і використання частини приміщень для укриття населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Урахування під час розроблення генеральних планів забудови населених пунктів і ведення містобудування в умовах підвищеного ризику можливості виникнення надзвичайних ситуацій на окремих територіях.

 

  1. Організація проведення розрахунку шкоди, заподіяної об'єктам комунальної сфери і майну громадян на території району внаслідок надзвичайних ситуацій, потреби в матеріальних ресурсах, потрібних для проведення аварійно - рятувальних та інших невідкладних робіт, а також для повного відновлення цих об'єктів.

 

  1. Створення комплексних схем захисту населених пунктів та об'єктів від небезпечних природних процесів шляхом організації будівництва протизсувних, протиповіневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення.

 

  1. Забезпечення виконання заходів запобігання та реагування на надзвичайні ситуації під час здійснення в районі будівництва підвідомчих об'єктів.

 

  1. Організація проведення розрахунку потреби в матеріальних ресурсах, потрібних для проведення аварійно-рятувальних робіт, а також для повного відновлення цих об'єктів.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів підлеглих формувань (у межах їх тактико-технічних можливостей), спеціалізованих будівельно-монтажних і проектних організацій у проведенні аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт на територіях впливу надзвичайних ситуацій.

 

  1. Контроль за якістю проведення відбудовчих робіт на території району.

 

  1. Організація нагляду за об'єктами житлово-комунальної сфери.

 

  1. Створення комплексних схем захисту населених пунктів та об'єктів від небезпечних природних процесів шляхом організації будівництва протизсувних, протиповіневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення.

 

  1. Організація і здійснення заходів щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації на підвідомчих об'єктах.

 

  1. Забезпечення участі спеціалізованих будівельно-монтажних і проектних організацій, сил та засобів підлеглих формувань у проведенні аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, включаючи захоронення загиблих.

 

  1. Здійснення моніторингу питної води централізованих систем водопостачання, стічних вод каналізаційної мережі та очисних споруд, які перебувають на балансі цих підприємств, та їх техногенного впливу по підтопленню і підняттю рівня ґрунтових вод, а також стану зелених насаджень у містах і селищах міського типу.

 

VІ. Комунальне некомерційне підприємство Старосамбірської районної ради «Старосамбірська центральна районна лікарня», Старосамбірське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.

 

  1. Організація виявлення осередків біологічного зараження, прогнозування масштабів розвитку його наслідків, введення режимів карантину та обсервації, знезаражування виявлених осередків, здійснення заходів екстреної та специфічної профілактики, дотримання протиепідемічного режиму суб'єктами господарювання, лікувальними закладами і населенням.

 

  1. Спостереження, оцінка і прогнозування санітарно-епідемічної ситуації на території району. Організація оперативного контролю за радіоактивним та хімічним забрудненням на межі зон радіоактивного або хімічного забруднення, а бактеріальним - у зонах надзвичайних ситуацій.

 

  1. Створення служб медицини катастроф, необхідних для надання екстреної медичної допомоги постраждалому населенню.

 

  1. Організація роботи районної координації служби медицини катастроф територіального центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Забезпечення функціонування і удосконалення структури цієї служби.

 

  1. Здійснення в районі науково-методичних принципів підготовки та підвищення кваліфікації працівників служби медицини катастроф і забезпечення її роботи з ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій, включаючи судово-медичну експертизу осіб, які загинули внаслідок надзвичайної ситуації. Організація взаємодії сил і засобів відомчих медичних служб, які залучені для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Розроблення плану медико-санітарного забезпечення населення в надзвичайних ситуаціях або у разі їх виникнення. Удосконалення заходів щодо надання екстреної медичної допомоги та лікування постраждалих у разі надзвичайних ситуацій.

 

  1. Організація і координація робіт з надання екстреної медичної допомоги постраждалому населенню та рятувальникам в зонах надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення роботи з медичної евакуації постраждалого населення і хворих закладів охорони здоров’я із цих зон.

 

  1. Організація та здійснення державного санітарно-епідемічного нагляду та протиепідемічних заходів під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Здійснення контролю за станом довкілля, санітарно-гігієнічною та епідемічною обстановкою, якістю харчових продуктів і продовольчої сировини, питної води і джерел водопостачання.

 

  1. Організація і участь у проведенні санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, формування в районі резерву санітарно-гігієнічних та протиепідемічних засобів.

 

  1. Збирання, узагальнення, аналіз і надання районним органам управління районної ланки, департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації та  Головному управлінню Держпродспоживслужби у Львівській області відомостей про постраждалих і хворих осіб у зонах надзвичайних ситуацій.

 

  1. Створення необхідного резерву лікарських засобів та виробів медичного призначення для забезпечення заходів під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Завчасне створення, підготовка і використання існуючих сил та засобів незалежно від форм власності та господарювання.

 

  1. Проведення навчання немедичних працівників методам та навичкам надання домедичної допомоги у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення недопущення впливу на здоров'я людей шкідливих факторів навколишнього середовища та наслідків надзвичайних ситуацій, а також умов для виникнення і поширення інфекційних захворювань, санітарна охорона територій та об'єктів у зоні надзвичайної ситуації.

 

  1. Контроль за станом навколишнього природного середовища, санітарно-гігієнічною та епідемічною ситуацією, за місцями захоронення біологічних матеріалів, заражених активними формами бактерій.

 

  1. Організація медичного забезпечення, надання медичної допомоги постраждалим у разі виникнення надзвичайних ситуацій та особовому складу сил цивільного захисту.

 

  1. Організація і здійснення заходів, у межах компетенції, щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру на території району.

 

  1. Здійснення моніторингу сільськогосподарських тварин і продуктів з них.

 

  1. Організація і координація роботи з епізоотичного і токсикологічного контролю, ліквідації епізоотій на території району.

 

  1. Забезпечення оперативного одержання інформації про надзвичайні ситуації, її опрацювання і оповіщення суб'єктів господарської діяльності про небезпеку.

 

  1. Забезпечення безпеки харчової сировини і готової продукції для населення району, постраждалого в результаті надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів (у межах тактико-технічних можливостей) у проведенні аварійно - рятувальних та інших невідкладних робіт у районі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

VІІ. Відділ освіти районної державної адміністрації.

 

  1. Здійснення заходів щодо захисту учасників навчально-виховного процесу та забезпечення виконання завдань цивільного захисту суб'єктами господарювання, що належать до сфери управління.

 

  1. Організація вивчення основ безпеки життєдіяльності, забезпечення відповідними підручниками і посібниками.

 

VIII. Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, зокрема виплати матеріальної допомоги.

 

  1. Організація нарахувань та виплат грошової допомоги населенню, яке постраждало від наслідків надзвичайних ситуацій, у межах асигнувань, передбачених законодавством, та додатково виділених коштів.

 

IХ. Відділ культури, молоді та спорту районної державної адміністрації.

 

  1. Планування і реалізація заходів щодо запобігання та мінімізації втрат національної культурної спадщини регіону в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Методичне забезпечення аварійно - рятувальних робіт на об'єктах, які становлять культурне надбання національного та регіонального значення.

 

  1. Здійснення державного контролю за вивезенням з регіону та ввезенням у регіон культурних цінностей у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

Х. Відділ фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації.

 

  1. Своєчасне та об'єктивне інформування населення району про наслідки надзвичайних ситуацій області і за їх межами.

 

  1. Позачергова передача повідомлень стосовно надзвичайних ситуацій та рекомендацій населенню щодо правил поведінки в цих умовах.

 

  1. Сприяння органам виконавчої влади, Старосамбірському районному відділу Головного управління ДСНС України у Львівській області і відділу з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації у наданні найкращого ефірного часу для проведення пропаганди засад безпеки життєдіяльності, а також розміщення на їх замовлення спеціальних рекламних кліпів і роликів з цих питань.

 

ХI. Самбірське управління водного господарства.

 

  1. Організація роботи, пов'язаної із здійсненням нагляду за безпечною експлуатацією гідротехнічних споруд водойм, визначенням ступеня їх надійності та прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій, прийняття рішення щодо доцільності подальшої експлуатації або зміни режиму роботи цих об'єктів.

 

  1. Розроблення разом з іншими органами виконавчої влади комплексу заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, зменшення руйнівних наслідків повеней, забезпечення безаварійного пропуску паводкових вод на водних об'єктах району.

 

ХIІ. Державне підприємство «Старосамбірське лісомисливське господарство», Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс».

 

  1. Прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій на території державного та комунального лісового фонду.

 

  1. Організація і забезпечення проведення заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пов'язаним з пожежами у лісовому фонді, а також масовим поширенням хвороб і шкідників рослинності.

 

  1. Координація діяльності органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій під час гасіння лісових пожеж, а також проведення першочергових аварійно-рятувальних робіт, пов'язаних з лісовими пожежами.

 

  1. Запобігання і реагування на надзвичайні ситуації на об'єктах, які входять до складу галузі.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів підлеглих формувань (у межах їх тактико-технічних можливостей) у здійсненні заходів реагування на надзвичайні ситуації, що виникли на підвідомчих об'єктах і територіях.

 

ХІІІ. Дільниця мережі доступу №313/10 (м. Самбір)  цеху мережі доступу Львівської філії ПАТ «Укртелеком».

 

  1. Організація і здійснення заходів щодо забезпечення сталої роботи систем централізованого оповіщення і зв'язку на загальнодержавному, регіональному і місцевому рівні в усіх режимах функціонування єдиної державної системи цивільного захисту.

 

  1. Першочергове забезпечення керівних органів єдиної державної системи каналами і засобами надання послуг зв'язку у разі здійснення ними заходів щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів підлеглих формувань (у межах їх тактико-технічних можливостей) у проведенні аварійно/пошуково-рятувальних та інших невідкладних робіт у районах виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення сталого зв'язку, необхідного для спільної роботи підсистем Урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій.

 

_____________________________Додаток 2до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

 

ФУНКЦІЇ

структурних підрозділів місцевого органу виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та територіальних органів міністерств і відомств України в рамках Старосамбірської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

 

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та територіальні органи міністерств і відомств України у Старосамбірській районній ланці територіальній підсистемі єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області (надалі – районна ланка) забезпечують, відповідно до затверджених положень про них, виконання таких функцій з питань цивільного захисту.

 

І. Відділ з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення здійснення заходів цивільного захисту на території району.

 

  1. Забезпечення виконання завдань районною ланкою та її ланками.

 

  1. Розроблення та забезпечення реалізації районних програм та планів заходів у сфері цивільного захисту, зокрема, спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, забезпечення техногенної та пожежної безпеки.

 

  1. Керівництво створеними аварійно-рятувальними службами, формуваннями та спеціалізованими службами цивільного захисту, забезпечення їх діяльності та здійснення контролю за готовністю до дій за призначенням.

 

  1. Підтримання у постійній готовності територіальної системи централізованого оповіщення та забезпечення її функціонування.

 

  1. Забезпечення оповіщення виконкомів міських, селищних, сільських рад, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та інформування населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі.

 

  1. Організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на відповідній території, а також радіаційного, хімічного, біологічного, медичного захисту населення та інженерного захисту територій від наслідків таких ситуацій.

 

  1. Організація та керівництво проведенням відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Організація та здійснення евакуації населення, майна у безпечні райони, їх розміщення, організація життєзабезпечення населення.

 

  1. Розроблення на відповідній території заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання в особливий період.
  2. Підготовка пропозицій щодо віднесення міст до груп цивільного захисту та подання їх до департаменту з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації.

 

  1. Віднесення відповідно до основних показників суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, до категорії цивільного захисту та затвердження їх переліку у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

 

  1. Створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Завчасне накопичення і підтримання у постійній готовності засобів індивідуального захисту для населення, яке проживає у прогнозованих зонах хімічного забруднення і зонах спостереження суб'єктів господарювання радіаційної небезпеки I і II категорій, та формувань цивільного захисту, а також приладів дозиметричного і хімічного контролю та розвідки.

 

  1. Взаємодія з Старосамбірським районним відділом Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо виконання завдань цивільного захисту.

 

  1. Організація та забезпечення життєдіяльності постраждалих від надзвичайних ситуацій, а також під час ведення воєнних (бойових) дій або внаслідок таких дій.

 

  1. Забезпечення функціонування районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, а в разі виникнення надзвичайних ситуацій - спеціальної комісії з їх ліквідації (за потреби).

 

  1. Забезпечення навчання з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки посадових осіб місцевих державних адміністрацій, суб'єктів господарювання, керівників та їх заступників, здійснення підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях.

 

  1. Організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення.

 

  1. Прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту комунальної власності.

 

  1. Організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з ДСНС України, з фонду таких споруд.

 

  1. Здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених Кодексом цивільного захисту України та іншими законодавчими актами.

 

 

 

ІІ. Старосамбірський районний відділ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.

 

  1. Забезпечення на території району координації діяльності, спрямованої на реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту.

 

  1. Здійснення управління підрозділами (частинами) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, забезпечення готовності сил і засобів оперативного реагування на території району до дій за призначенням у межах компетенції.

 

  1. Здійснення методичного керівництва виконанням заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, контроль їх здійснення.

 

  1. Здійснення інформування місцевих органів виконавчої влади та виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, а також методичне керівництво щодо створення і належного функціонування систем оповіщення цивільного захисту різних рівнів.

 

  1. Залучення підрозділів сил цивільного захисту місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та координація їх діяльності під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій регіонального рівня, організація проведення пошуково-рятувальних робіт та здійснення контролю за їх проведенням.

 

  1. Забезпечення гасіння пожеж, рятування людей та надання допомоги в ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха та інших деяких видів небезпечних подій, що становлять загрозу життю або здоров'ю населення чи призводять до завдання матеріальних збитків.

 

  1. Надання на запити замовників вихідних даних та вимог інженерно-технічних заходів цивільного захисту, необхідних для розроблення проектної документації.

 

  1. Участь у межах повноважень у забезпеченні заходів:

з евакуації населення;

медичного та біологічного захисту населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій;

ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Виконання заходів з мінімізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов'язаних з технологічними терористичними проявами та іншими видами терористичної діяльності під час проведення антитерористичних операцій.

 

  1. Проведення просвітницької та практично-навчальної роботи щодо підготовки населення до дій в умовах вчинення терористичного акту.

 

  1. Виконання піротехнічних робіт, пов'язаних із знешкодженням вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів та підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях).

 

  1. З'ясування причин виникнення надзвичайних ситуацій, невиконання заходів із запобігання цим ситуаціям, проведення оцінки дій органів управління, сил і засобів цивільного захисту під час виконання рятувальних та інших невідкладних робіт.

 

  1. Здійснення державного нагляду за техногенною і пожежною безпекою.
  2. Контроль за дотриманням законів та інших нормативно-правових актів і норм, а також виконання заходів, спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності.

 

  1. Перевірка наявності і готовності до використання за призначенням засобів колективного та індивідуального захисту населення, майна цивільного захисту, їх утримання та облік.

 

  1. Участь, спільно з органами, які здійснюють державний нагляд у відповідній сфері, у перевірках із забезпечення умов зберігання, транспортування, знешкодження, утилізації та захоронення небезпечних речовин і виробів, що містять такі речовини.

 

  1. Контроль за накопиченням, збереженням і цільовим використанням місцевого та об'єктового резервів матеріальних та фінансових ресурсів, призначених для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від їх форм власності у межах районної ланки.

 

  1. Здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.

 

  1. Організація взаємодії з навчально-методичними центрами сфери цивільного захисту щодо навчання з питань цивільного захисту, пожежної безпеки посадових осіб місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і суб'єктів господарювання, організація розгляду та погодження програм з навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, зокрема пожежно-технічного мінімуму та організація і контроль їх виконання.

 

  1. Методичне керівництво і контроль за періодичністю проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту та ведення їх обліку.

 

  1. Участь в атестації в межах компетенції аварійно - рятувальних формувань і рятувальників.

 

  1. Здійснення інших повноважень відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Конституції та законів України.

 

ІІІ. Відділ економічного розвитку, інфраструктури, енергетики та захисту довкілля районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення здійснення заходів цивільного захисту на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах на території району.

 

  1. Керівництво створеними аварійно-рятувальними службами, формуваннями та спеціалізованими службами цивільного захисту, забезпечення їх діяльності та здійснення контролю за готовністю до дій за призначенням.

 

  1. Забезпечення оповіщення та інформування населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі.

 

  1. Централізоване використання мереж зв'язку, радіомовлення та інших технічних засобів передачі інформації незалежно від форми власності та підпорядкування в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Організація аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у разі їх виникнення на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району.

 

  1. Організація та керівництво проведенням відновлювальних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у разі їх виникнення на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району.

 

  1. Організація та здійснення транспортного забезпечення евакуації населення, майна у безпечні райони.

 

  1. Розроблення та здійснення на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району заходів, спрямованих на забезпечення їх сталого функціонування в особливий період.

 

  1. Організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту на підприємствах транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємствах району.

 

  1. Здійснення функцій компетентного державного органу з перевезення небезпечних вантажів залізничним, автомобільним, повітряним і річковим транспортом.

 

  1. Забезпечення перевезення у межах району сил і засобів, матеріальних ресурсів, необхідних для здійснення заходів цивільного захисту.

 

  1. Організація роботи автотранспортних підприємств району, задіяних у ліквідації надзвичайних ситуацій.

 

  1. Сприяння розвитку інфраструктури транспорту в районі, формування та удосконалення автотранспортної мережі, ринку транспортних послуг, координації роботи окремих видів транспорту, оптимізації мережі маршрутів перевезення пасажирів та вантажів у межах району.

 

  1. Техніко-економічне обґрунтування розміщення об'єктів на території району з урахуванням вимог техногенної безпеки.

 

  1. Передбачення під час формування проектів районного бюджету та програми економічного і соціального розвитку району з урахуванням реальних можливостей та фінансування коштів на виконання заходів щодо створення районного матеріального резерву для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків.

 

  1. Забезпечення у встановленому порядку фінансування робіт із запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, надання допомоги постраждалому населенню в межах асигнувань, що передбачаються на цю мету в районному бюджеті.

 

  1. Створення страхових і фінансових резервних фондів, а також незнижуваних ресурсів продуктів харчування та непродовольчих товарів першочергового вжитку, необхідних для реагування на надзвичайні ситуації.

 

  1. Прогнозування і оцінка соціально-економічних наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення реалізації вимог техногенної безпеки на потенційно небезпечних об'єктах та інших суб'єктах господарювання, які можуть створити реальну загрозу виникнення аварії, що належать до сфери їх управління.

 

  1. Організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту на підприємствах промисловості району.

 

  1. Підготовка до роботи в осінньо-зимовий період підприємств транспорту, зв'язку, енергопостачальних та промислових підприємств району.

 

  1. Здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених Кодексом цивільного захисту та іншими законодавчими актами.

 

ІV. Фінансове управління районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення в установленому порядку фінансування заходів цивільного захисту, робіт із запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, надання допомоги постраждалому населенню в межах асигнувань, що передбачаються на цю мету в районному бюджеті.

 

  1. Створення страхових і фінансових резервних фондів, а також незнижуваних ресурсів продуктів харчування та непродовольчих товарів першочергового вжитку, необхідних для реагування на надзвичайні ситуації.

 

  1. Передбачення під час формування проектів районного бюджету та програми економічного і соціального розвитку району з урахуванням реальних можливостей та фінансування коштів на виконання заходів щодо створення районного матеріального резерву для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків.

 

 

  1. Відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації.

  2. Нормативно-методичне забезпечення виконання заходів запобігання надзвичайних ситуацій під час здійснення на території району будівництва та інженерного захисту об'єктів і територій.

 

  1. Комплексне освоєння підземного простору населених пунктів для взаємопогодженого розміщення в ньому споруд і приміщень соціально-побутового, виробничого і господарського призначення з урахуванням необхідності пристосування і використання частини приміщень для укриття населення в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Урахування під час розроблення генеральних планів забудови населених пунктів і ведення містобудування в умовах підвищеного ризику можливості виникнення надзвичайних ситуацій на окремих територіях.

 

  1. Організація проведення розрахунку шкоди, заподіяної об'єктам комунальної сфери і майну громадян на території району внаслідок надзвичайних ситуацій, потреби в матеріальних ресурсах, потрібних для проведення аварійно - рятувальних та інших невідкладних робіт, а також для повного відновлення цих об'єктів.

 

  1. Створення комплексних схем захисту населених пунктів та об'єктів від небезпечних природних процесів шляхом організації будівництва протизсувних, протиповіневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення.

 

  1. Забезпечення виконання заходів запобігання та реагування на надзвичайні ситуації під час здійснення в районі будівництва підвідомчих об'єктів.

 

  1. Організація проведення розрахунку потреби в матеріальних ресурсах, потрібних для проведення аварійно-рятувальних робіт, а також для повного відновлення цих об'єктів.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів підлеглих формувань (у межах їх тактико-технічних можливостей), спеціалізованих будівельно-монтажних і проектних організацій у проведенні аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт на територіях впливу надзвичайних ситуацій.

 

  1. Контроль за якістю проведення відбудовчих робіт на території району.

 

  1. Організація нагляду за об'єктами житлово-комунальної сфери.

 

  1. Створення комплексних схем захисту населених пунктів та об'єктів від небезпечних природних процесів шляхом організації будівництва протизсувних, протиповіневих, протиселевих, протилавинних, протиерозійних та інших інженерних споруд спеціального призначення.

 

  1. Організація і здійснення заходів щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації на підвідомчих об'єктах.

 

  1. Забезпечення участі спеціалізованих будівельно-монтажних і проектних організацій, сил та засобів підлеглих формувань у проведенні аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, включаючи захоронення загиблих.

 

  1. Здійснення моніторингу питної води централізованих систем водопостачання, стічних вод каналізаційної мережі та очисних споруд, які перебувають на балансі цих підприємств, та їх техногенного впливу по підтопленню і підняттю рівня ґрунтових вод, а також стану зелених насаджень у містах і селищах міського типу.

 

VІ. Комунальне некомерційне підприємство Старосамбірської районної ради «Старосамбірська центральна районна лікарня», Старосамбірське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.

 

  1. Організація виявлення осередків біологічного зараження, прогнозування масштабів розвитку його наслідків, введення режимів карантину та обсервації, знезаражування виявлених осередків, здійснення заходів екстреної та специфічної профілактики, дотримання протиепідемічного режиму суб'єктами господарювання, лікувальними закладами і населенням.

 

  1. Спостереження, оцінка і прогнозування санітарно-епідемічної ситуації на території району. Організація оперативного контролю за радіоактивним та хімічним забрудненням на межі зон радіоактивного або хімічного забруднення, а бактеріальним - у зонах надзвичайних ситуацій.

 

  1. Створення служб медицини катастроф, необхідних для надання екстреної медичної допомоги постраждалому населенню.

 

  1. Організація роботи районної координації служби медицини катастроф територіального центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Забезпечення функціонування і удосконалення структури цієї служби.

 

  1. Здійснення в районі науково-методичних принципів підготовки та підвищення кваліфікації працівників служби медицини катастроф і забезпечення її роботи з ліквідації медико-санітарних наслідків надзвичайних ситуацій, включаючи судово-медичну експертизу осіб, які загинули внаслідок надзвичайної ситуації. Організація взаємодії сил і засобів відомчих медичних служб, які залучені для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Розроблення плану медико-санітарного забезпечення населення в надзвичайних ситуаціях або у разі їх виникнення. Удосконалення заходів щодо надання екстреної медичної допомоги та лікування постраждалих у разі надзвичайних ситуацій.

 

  1. Організація і координація робіт з надання екстреної медичної допомоги постраждалому населенню та рятувальникам в зонах надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення роботи з медичної евакуації постраждалого населення і хворих закладів охорони здоров’я із цих зон.

 

  1. Організація та здійснення державного санітарно-епідемічного нагляду та протиепідемічних заходів під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Здійснення контролю за станом довкілля, санітарно-гігієнічною та епідемічною обстановкою, якістю харчових продуктів і продовольчої сировини, питної води і джерел водопостачання.

 

  1. Організація і участь у проведенні санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, формування в районі резерву санітарно-гігієнічних та протиепідемічних засобів.

 

  1. Збирання, узагальнення, аналіз і надання районним органам управління районної ланки, департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації та  Головному управлінню Держпродспоживслужби у Львівській області відомостей про постраждалих і хворих осіб у зонах надзвичайних ситуацій.

 

  1. Створення необхідного резерву лікарських засобів та виробів медичного призначення для забезпечення заходів під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

 

  1. Завчасне створення, підготовка і використання існуючих сил та засобів незалежно від форм власності та господарювання.

 

  1. Проведення навчання немедичних працівників методам та навичкам надання домедичної допомоги у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення недопущення впливу на здоров'я людей шкідливих факторів навколишнього середовища та наслідків надзвичайних ситуацій, а також умов для виникнення і поширення інфекційних захворювань, санітарна охорона територій та об'єктів у зоні надзвичайної ситуації.

 

  1. Контроль за станом навколишнього природного середовища, санітарно-гігієнічною та епідемічною ситуацією, за місцями захоронення біологічних матеріалів, заражених активними формами бактерій.

 

  1. Організація медичного забезпечення, надання медичної допомоги постраждалим у разі виникнення надзвичайних ситуацій та особовому складу сил цивільного захисту.

 

  1. Організація і здійснення заходів, у межах компетенції, щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру на території району.

 

  1. Здійснення моніторингу сільськогосподарських тварин і продуктів з них.

 

  1. Організація і координація роботи з епізоотичного і токсикологічного контролю, ліквідації епізоотій на території району.

 

  1. Забезпечення оперативного одержання інформації про надзвичайні ситуації, її опрацювання і оповіщення суб'єктів господарської діяльності про небезпеку.

 

  1. Забезпечення безпеки харчової сировини і готової продукції для населення району, постраждалого в результаті надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів (у межах тактико-технічних можливостей) у проведенні аварійно - рятувальних та інших невідкладних робіт у районі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

VІІ. Відділ освіти районної державної адміністрації.

 

  1. Здійснення заходів щодо захисту учасників навчально-виховного процесу та забезпечення виконання завдань цивільного захисту суб'єктами господарювання, що належать до сфери управління.

 

  1. Організація вивчення основ безпеки життєдіяльності, забезпечення відповідними підручниками і посібниками.

 

VIII. Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації.

 

  1. Забезпечення соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, зокрема виплати матеріальної допомоги.

 

  1. Організація нарахувань та виплат грошової допомоги населенню, яке постраждало від наслідків надзвичайних ситуацій, у межах асигнувань, передбачених законодавством, та додатково виділених коштів.

 

IХ. Відділ культури, молоді та спорту районної державної адміністрації.

 

  1. Планування і реалізація заходів щодо запобігання та мінімізації втрат національної культурної спадщини регіону в разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Методичне забезпечення аварійно - рятувальних робіт на об'єктах, які становлять культурне надбання національного та регіонального значення.

 

  1. Здійснення державного контролю за вивезенням з регіону та ввезенням у регіон культурних цінностей у разі виникнення надзвичайних ситуацій.

 

Х. Відділ фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації.

 

  1. Своєчасне та об'єктивне інформування населення району про наслідки надзвичайних ситуацій області і за їх межами.

 

  1. Позачергова передача повідомлень стосовно надзвичайних ситуацій та рекомендацій населенню щодо правил поведінки в цих умовах.

 

  1. Сприяння органам виконавчої влади, Старосамбірському районному відділу Головного управління ДСНС України у Львівській області і відділу з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації у наданні найкращого ефірного часу для проведення пропаганди засад безпеки життєдіяльності, а також розміщення на їх замовлення спеціальних рекламних кліпів і роликів з цих питань.

 

ХI. Самбірське управління водного господарства.

 

  1. Організація роботи, пов'язаної із здійсненням нагляду за безпечною експлуатацією гідротехнічних споруд водойм, визначенням ступеня їх надійності та прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій, прийняття рішення щодо доцільності подальшої експлуатації або зміни режиму роботи цих об'єктів.

 

  1. Розроблення разом з іншими органами виконавчої влади комплексу заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, зменшення руйнівних наслідків повеней, забезпечення безаварійного пропуску паводкових вод на водних об'єктах району.

 

ХIІ. Державне підприємство «Старосамбірське лісомисливське господарство», Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс».

 

  1. Прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій на території державного та комунального лісового фонду.

 

  1. Організація і забезпечення проведення заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пов'язаним з пожежами у лісовому фонді, а також масовим поширенням хвороб і шкідників рослинності.

 

  1. Координація діяльності органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій під час гасіння лісових пожеж, а також проведення першочергових аварійно-рятувальних робіт, пов'язаних з лісовими пожежами.

 

  1. Запобігання і реагування на надзвичайні ситуації на об'єктах, які входять до складу галузі.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів підлеглих формувань (у межах їх тактико-технічних можливостей) у здійсненні заходів реагування на надзвичайні ситуації, що виникли на підвідомчих об'єктах і територіях.

 

ХІІІ. Дільниця мережі доступу №313/10 (м. Самбір)  цеху мережі доступу Львівської філії ПАТ «Укртелеком».

 

  1. Організація і здійснення заходів щодо забезпечення сталої роботи систем централізованого оповіщення і зв'язку на загальнодержавному, регіональному і місцевому рівні в усіх режимах функціонування єдиної державної системи цивільного захисту.

 

  1. Першочергове забезпечення керівних органів єдиної державної системи каналами і засобами надання послуг зв'язку у разі здійснення ними заходів щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації.

 

  1. Забезпечення участі сил і засобів підлеглих формувань (у межах їх тактико-технічних можливостей) у проведенні аварійно/пошуково-рятувальних та інших невідкладних робіт у районах виникнення надзвичайних ситуацій.

 

  1. Забезпечення сталого зв'язку, необхідного для спільної роботи підсистем Урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій.

 

_____________________________

 

Додаток 3до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

 

ПЕРЕЛІК
сил цивільного захисту Старосамбірської районної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

                    

з/п

Найменування підрозділу

та відомча (територіальна) належність

Найменування формувань

Місце розташування та телефон

Склад, чисельність формування (чисельність чергової зміни)

Завдання, які виконує формування, райони (об'єкти)

 

I. АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНІ СЛУЖБИ

 

1.1. ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНІ ПІДРОЗДІЛИ СТАРОСАМБІРСЬКОГО РАЙОННОГО ВІДДІЛУ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДСНС УКРАЇНИ У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

1

Старосамбірський районний відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області

27 державна пожежно-рятувальна частина

м. Старий Самбір,

вул. Дністрова, 77

(0238) 23-101

25 (5)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих, виконання

АР та ІНР

 

2

Старосамбірський районний відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області

57 державний пожежно-рятувальний пост

м. Добромиль,

вул. Грушевського, 13

(238) 3-31-44

15 (3)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих, виконання

АР та ІНР

 

1.2. ПРОТИПОЖЕЖНІ ФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

 

3

Органи місцевого самоврядування

Місцева пожежна команда

Старосамбірський район

с. Волошиново(238) 6-15-18

4 (1)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих

 

4

Органи місцевого самоврядування

Місцева пожежна команда

Старосамбірський район

с. Скелівка (238) 6-13-37

4 (1)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих

 

5

Органи місцевого самоврядування

Місцева пожежна команда

Старосамбірський район

с. Міженець (238) 3-22-01

4 (1)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих

 

6

Органи місцевого самоврядування

Місцева пожежна команда

Старосамбірський район

с. Комаровичі (068) 7241419

4 (1)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих

 

7

Органи місцевого самоврядування

Місцева пожежна команда

Старосамбірський район

с. Стрілки (097) 210-20-20

4 (1)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих

 

8

Органи місцевого самоврядування

Місцева пожежна команда

Старосамбірський район

смт. Нижанковичі  

(098) 6331544

4 (1)

Гасіння пожеж, рятування потерпілих

 

1.3. ПРОТИПОЖЕЖНІ ФОРМУВАННЯ  ВІДОМЧОЇ ТА ДОБРОВІЛЬНОЇ ПОЖЕЖНОЇ ОХОРОНИ

 

9

ДП «ПрикарпатЗахідтранс»

Добровільна пожежна команда

Старосамбірський район

с. Страшевичі

050-375-63-30

 (238)-6-57-20

7 (5)

Гасіння пожеж на об’єктах системи транспортування нафтопродуктів

 

10

Органи місцевого самоврядування

Добровільна пожежна команда

Старосамбірський район

с. Грушатичі

(096) 4509573

8 (2)

Гасіння пожеж на об’єктах системи транспортування нафтопродуктів

 

ІІ. СПЕЦІАЛІЗОВАНІ СЛУЖБИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

 

11

 

 

Відділ економіки, інфраструктури та захисту довкілля   райдержадміністрації

 

м. Старий Самбір,

вул. Л.Галицького, 40,

(238) 21-855

 

Здійснення заходів:

- по захисту рослин, продукції рослинництва;

- ліквідації наслідків НС, пов'язаних з аваріями на мережах та об'єктах паливно-енергетичного комплексу;

- щодо забезпечення населення постраждалих районів продуктами харчування та товарами першої необхідності у разі НС;

- із забезпечення та відновлення зв’язку під час ліквідації наслідків НС

 

Карпатський район електричних мереж

Спеціалізована служба енергетики, зв’язку, оповіщення,  матеріального забезпечення,  торгівлі, харчування та захисту сільськогосподарських тварин і рослин

 

 

Старосамбірська дільниця Самбірського відділення Публічного акціонерного товариства «Львівгаз»

Старосамбірське районне управління  ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

Управління  фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області

Державне підприємство  «Старосамбірське лісомисливське господарство»

Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс»

Старосамбірська райспоживспілка

Старосамбірський районний відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області

Старосамбірське відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області

Дільниця мережі доступу №313/10 (м. Самбір) цеху мережі доступу Львівської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»

Старосамбірське районне радіомовлення «Голос Прикарпаття»

Суб’єкти господарювання сільськогосподарського спрямування

12

Відділ містобудування,  архітектури та житлово-комунального господарства  райдержадміністрації

 

 

Спеціалізована служба інженерного, комунально-технічного та транспортного забезпечення

м. Старий Самбір,

вул. Л.Галицького, 116,

(238) 21-330

 

Ліквідація наслідків НС, пов'язаних з аваріями на мережах та об'єктах житлово-комунального господарства, здійснення заходів із інженерного забезпечення, проведення аварійно-відновлювальних робіт та транспортного забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Філія «Старосамбірський райавтодор»

Суб’єкти господарювання дорожньо-будівельного, дорожньо-експлуатаційного спрямування, провадять будівельну діяльність та житлово-комунального господарства

 

 

13

Комунальне некомерційне підприємство Старосамбірської районної ради «Старосамбірська центральна районна лікарня»

Медична спеціалізована служба

м. Старий Самбір,

вул. Л.Галицького, 86,

(238) 21-586

 

Медичне забезпечення та надання екстреної  медичної допомоги постраждалим та особовому складу підрозділів цивільного захисту у разі надзвичайних ситуацій, здійснення санітарно-протиепідемічних заходів під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій

 

Старосамбірське районне управління  Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області

Комунальне некомерційне підприємство Старосамбірської районної ради «Старосамбірський центр первинної медичної допомоги»

Комунальне некомерційне підприємство Старосамбірської районної ради «Добромильська районна лікарня

Лікувальні та лікувально-профілактичні заклади і установи

Суб’єкти господарювання, що здійснюють виробництво та постачання фармацевтичних і лікувальних засобів

 

 

 

Старосамбірське відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області

Спеціалізована служба охорони громадського порядку

м. Старий Самбір,

вул. Л.Галицького, 41,

(238) 23-022

 

 

 

14

Відділ з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації

Забезпечення громадського порядку та охорона матеріальних цінностей  в ході ліквідації НС

 

Охоронні підрозділи, служби, суб’єкти господарювання

15

Старосамбірський районний відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області

Протипожежна спеціалізована служба

м. Старий Самбір,

вул. Дністрова, 40,

(238) 21-735

 

Проведення аварійно-рятувальних робіт, гасіння пожеж

 

 

Місцеві пожежні команди

 

 

 

 

ІІІ. ФОРМУВАННЯ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

16

ТОВ «ПрикарпатЗахідтранс»

ЛВДС-1К

Аварійно-ремонтна служба

с. Страшевичі

Старосамбірський район

(238) 2-15-76

050-435-34-23

050-375-63-30

22 (10)

Обслуговування магістральних трубопроводів

 

                         

 

_______

Додаток 4
до Положення про Старосамбірську районну ланку територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області

 

Перелік

районних спеціалізованих служб цивільного захисту Старосамбірської районної ланки територіальної підсистеми

Єдиної державної системи цивільного захисту Львівської області, що утворюються органами управління і суб’єктами господарювання

 

№ з.п.

Найменування
спеціалізованої служби цивільного захисту

Органи управління і суб’єкти господарювання, що входять до спеціалізованих служб цивільного захисту

Начальник спеціалізованої служби цивільного захисту

Заступники начальника спеціалізованої служби
цивільного захисту

 

1.

Спеціалізована служба енергетики, зв’язку, оповіщення,  матеріального забезпечення,  торгівлі, харчування та захисту сільськогосподарських тварин і рослин

Відділ економіки, інфраструктури та захисту довкілля   райдержадміністрації

Начальник відділу економіки, інфраструктури та захисту довкілля   райдержадміністрації

Головний спеціаліст  відділу економіки, інфраструктури та захисту довкілля  райдержадміністрації

 

Карпатський район електричних мереж

 

Старосамбірська дільниця Самбірського відділення Публічного акціонерного товариства «Львівгаз»

Начальник  Карпатського району електричних мереж

 

Фахівець  з адміністративної діяльності Старосамбірської дільниці Самбірського відділення Публічного акціонерного товариства «Львівгаз»

 

Старосамбірське районне управління  ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області 

Начальник Старосамбірського районного управління  ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області 

 

Управління  фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області 

Провідний спеціаліст, державний фіто- санітарний інспектор відділу контролю за обігом захисту рослин управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області 

 

Державне підприємство  «Старосамбірське лісомисливське господарство»

Директор державного підприємства  «Старосамбірське лісомисливське господарство»

 

Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс»

Директор Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства «Галсільліс»

 

Старосамбірська райспоживспілка

Голова правління Старосамбірської райспоживспілки

 

Старосамбірський районний відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області

Головний спеціаліст  відділу економіки інфраструктури та захисту довкілля  райдержадміністрації

 

Старосамбірське відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області

Заступник начальника Старосамбірського відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області

 

Дільниця мережі доступу №313/10 (м. Самбір) цеху мережі доступу Львівської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»

Начальник дільниці мережі доступу №313/10 (м. Самбір) цеху мережі доступу Львівської філії Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»

 

Старосамбірське районне радіомовлення «Голос Прикарпаття»

Директор Старосамбірського районного радіомовлення «Голос Прикарпаття»

 

Суб’єкти господарювання сільськогосподарського спрямування

Керівники суб’єктів господарювання сільськогосподарського спрямування

 

2.

Спеціалізована служба інженерного, комунально-технічного та транспортного забезпечення

Відділ містобудування, архітектури  та житлово-комунального господарства райдержадміністрації

Начальник відділу  містобудування, архітектури  та житлово-комунального господарства райдержадміністрації

Головний спеціаліст  відділу містобудування, архітектури  та житлово-комунального господарства райдержадміністрації

 

Суб’єкти господарювання житлово-комунального господарства

 

Керівники суб’єктів господарювання житлово-комунального господарства

 

Філія «Старосамбірський райавтодор»

Начальник філії «Старосамбірський райавтодор

 

Суб’єкти господарювання дорожньо-будівельного, дорожньо-експлуатаційного спрямування, житлово-комунального господарства, які провадять будівельну діяльність

Посадові особи керівного складу суб’єктів господарювання дорожньо-будівельного та дорожньо-експлуатаційного спрямування і які провадять будівельну діяльність

 

3.

Медична спеціалізована служба

Комунальний некомерційний заклад Старосамбірської районної ради «Старосамбірська центральна районна лікарня»

Генеральний директор  комунального некомерційного підприємства Старосамбірської районної ради «Старосамбірська центральна районна лікарня»

Директор комунального некомерційного підприємства Старосамбірської районної ради «Старосамбірський центр первинної медичної допомоги»

 

Посадові особи керівного складу охоронних підрозділів, служб, суб’єктів господарювання

 

Головний лікар комунального некомерційного підприємства Старосамбірської районної ради «Добромильська районна лікарня

 

Суб’єкти господарювання, що здійснюють постачання фармацевтичних і лікувальних засобів

Посадові особи керівного складу лікувальних та лікувально-профілактичних закладів і установ, суб’єктів господарювання, що здійснюють постачання фармацевтичних і лікувальних засобів

 

4.

Спеціалізована служба охорони громадського порядку

Старосамбірське відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області

 

 

Начальник Старосамбірського відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області

Заступник начальника Старосамбірського відділення поліції  Самбірського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області

 

Відділ з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації

 

 

Провідний спеціаліст відділу з питань оборонної роботи, цивільного захисту та взаємодії з правоохоронними органами райдержадміністрації

 

Охоронні підрозділи, служби, суб’єкти господарювання

Посадові особи керівного складу охоронних підрозділів, служб, суб’єктів господарювання

 

5.

Протипожежна служба

Старосамбірський районний відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області

Начальник Старосамбірського районного відділу Головного управління Держаної служби з надзвичайних ситуацій України у Львівській області

Начальник держаної пожежно-рятувальної частини №27 м. Старий Самбір

 

Місцеві пожежні команди

 

 

Посадові особи керівного складу місцевих пожежних команд

 

 

_______________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

Конституція України

 

                                    

Львівська обласна державна адміністрація

Новини