Старосамбірська

районна державна адміністрація

ДОГЛЯД ЗА ЧАСНИКОМ

Часник-однорічна трав»яниста рослина родини цибулинних .Одна з найбільш вимогливих рослин до родючості грунту,й що особливо  важливо до рівня грунтових вод.

Догляд полягає у підживленні та видаленні бур»янів.

 Пожовтіння часнику улітку здебільшого носить фізіологічний характер ,через порушення водного,повітряного,теплового,живильного режимів. Це може відбуватися через те,що грунт надто ущільнений,не  вистачає повітря для роботи кореневої системи,порушується режим живлення .При цьому необхідно систематично розпушувати і мульчувати грунт .Таке явище буває на низинній ділянці із близьким заляганням грунових вод.  Пожовтіння листя можливе і при нестачі вологи у грунті,а також тривалому зниженні температури грунту та повітря(менше 10С).

Листя часнику може жовтіти при нестачі поживних речовин. Сьогодні городники не мають можливості забезпечити грунт органікою і в найкращому разі вносять мінеральні добрива,поживні елементи яких використовують рослини ще восени Ці елементи вимиваються в осінньо-зимово-весняними опадами і стають недоступними для слабких коренів рослин. Тому при недостачі азоту часник необхідно підживити гноївкою(якщо така є),сечовиною. Та навіть наявний у надлишку азот не засвоюється рослиною,якщо у грунті недостатньо калію.Його дефіцит можна компенсувати внесенням сірчано-кислого калію (15-20г на 10 л води).

При грунтовій і повітряній посусі  підживлення проводити рідкими добривами ,вони відразу  засвоюються рослинами.

Не можна забувати ,що часник і цибуля пошкоджуються личинками цибулевої мухи .У  пошкоджених рослин цибулини гниють,листя в»яне  і жовтіє. Причому іі зовсім нелякає різкий запах цієї рослини . Надалі щоб уникнути цієї проблеми бажано сіяти поруч їз часником моркву-цибульні мухи не оселяться на грядці. Небезпеку для часнику складає цибулевий кореневий кліщ. Кліщі,які живуть у грунті проникають з денця,котре стає трухлявим і розпадається .

Ще одна причина того,що часник почав жовтіти-грибкове захворювання,що викликає гниль коренів,для запобігання цього потрібно перед посадкою вимочувати насіння часнику в розчині марганцю або у препаратах максим чи фундазол.

  Треба пам»ятати,що наприкінці червня часник,якщо виключити зараження шкідниками і вплив несприятливих умов,прочинає старіти. Коли з»являється квіткова стрілка  ріст листків призупиняється,Уся енергія рослини  і її пластичні речовини спрямовуються на утворення насіння і лише через 3-4  тижні після цього починають формуватися головки.Тому для одержання якісного врожаю треба завчасно видалити стрілки, коли вони виростуть на 8-10 см,це трохи затримує термін дозрівання ,зате сприяє збільшенню розмірів головок(20-25%) Стрілки необхідно виламувати чи зрізувати навкіс,залишаючи пеньок завдовжки 3см ,щоб не попадала волога та не  проходило зараження головки хворобами. Після видалення стрілок  часник треба підживити попелом(1 склянка на 10 л води) А незадовго до збирання врожаю верхні частини головки треба звільнити від землі. Так вони швидше наберуть вагу і дозріють.

Зібраний врожай  просушити в добре провітрюваному  приміщенні. Гарних вам урожаїв.

  

  Державний фітосанітарний інспектор   Л.Костенко