Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 № 2498-VIII земельні ділянки державної чи комунальної власності під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім польових доріг, що обмежують масив), передаються в оренду без проведення земельних торгів власникам та/або користувачам земельних ділянок, суміжних із земельними ділянками під такими польовими дорогами. Строк оренди таких земельних ділянок становить 7 років. Передача в оренду земельних ділянок державної чи комунальної власності під польовими дорогами, запроектованими для доступу до земельних ділянок, здійснюється за умови забезпечення безоплатного доступу усіх землевласників та землекористувачів до належних їм земельних ділянок для використання їх за цільовим призначенням. Земельні ділянки під польовими дорогами, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім польових доріг, що обмежують масив), можуть використовуватися землевласником (землекористувачем) як для проходу (проїзду) до інших земельних ділянок, розташованих у такому масиві, так і для вирощування сільськогосподарської продукції.
У зв’язку із виниклою проблематикою в області стосовно правового використання земельних ділянок під польовими дорогами для посіву в масивах земель сільськогосподарського призначення сільгоспвиробниками департаментом агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації спільно з Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області та Західним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Львів) розроблено алгоритм передачі в оренду згаданих ділянок комунальної власності (додається).
Алгоритм передачі в оренду земельних ділянок комунальної власності під польовимидорогами:
1.Прийняття рішення сільської (селищної, міської) ради, на території якої знаходиться масив щодо проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (ст.35 ЗУ «Про землеустрій»).
Інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення проводиться з такими особливостями:
а) підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є:
для земель державної власності - рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою;
в інших випадках - рішення сільської, селищної, міської ради, на території якої знаходиться масив;
б) при проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи щодо:
внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовані земельні ділянки, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру;
формування невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок;
формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення під польовими дорогами;
формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення під полезахисними лісовими смугами та іншими захисними насадженнями, які обмежують масив та земельні ділянки, розташовані уздовж масиву.
2.Виготовлення технічної документації із землеустроющодо інвентаризації земельних масивів земель сільськогосподарського призначення (документація повинна відповідати вимогам ст. 57 Закону України «Про землеустрій»).