Старосамбірська

районна державна адміністрація

Індійська сажка пшениці - небезпечне захворювання

Індійська сажка пшениці, збудником якої є гриб TilletiaIndica- одна з небезпечних захворювань пшениці. Хвороба уражує пшеницю, жито і інші злакові культури. Хвороба вперше була зареєстрована в Індії в 1930 році. В даний час поширена в країнах Азії, Афганістані, Іраку, Непалі, Пакистані, а також в США і Мексиці. У країнах СНД хвороба не зареєстрована, проте не раз реєструвалася в імпортних вантажах. До зони акліматизації індійської сажки можна віднести практично всю територію України, за винятком північних областей.

Шкодочинність хвороби полягає у зниженні продуктивності (зменшення довжини колоса та кількості зерен у ньому) заражених рослин на 10-20%, схожості та маси зерен. За сильного пошкодження насіння погіршуються товарні, хлібопекарські та біохімічні якості зерна (борошно темнішає, зерно набуває характерного запаху гнилої риби, зменшується вміст лізину, цукру, крохмалю, тіаміну та інших речовин).

Зберігання й розповсюдження інфекції відбувається насінням. Оптимальними умовами для ураження колосу в період цвітіння є температури від 8 до 23°C, висока вологість повітря (понад 70%), чергування короткочасних дощів та хмарної погоди . Ураження спостерігається лише на початку оголення колоса. Найсильніше індійською сажкою уражується пшениця на поливних полях, які удобрені органічними добривами. Інтенсивне ураження спостерігається в роки, коли утворення генеративних органів пшениці збігається з періодом сильних дощів.

Симптоми захворювання змінюються в різних умовах і найчастіше проявляються в період цвітіння, коли відбуваються зміни температури і вологості повітря. Переважно уражується зародкова частина чи борозенка зерна.

Зародок при цьому не руйнується. У польових умовах хвороба проявляється в період достигання, коли колоски розкриваються, й зерна уражені сажкою, стають помітними.

Уражені рослини можуть бути карликовими.

Збудник хвороби зберігається в ґрунті до 4-х років.

Фітосанітарні заходи:

1). Забороняється ввезення насіння із заражених районів країн, де зареєсровано T. Indica;

2). Дотримання сівозміни (зернові повертати на попереднє місце через 4 – 5 років);

3). Збалансоване внесення мінеральних добрив;

4). Знищення рослинних рештків.

 

 

 

Конституція України

 

                                    

Львівська обласна державна адміністрація

Новини