Старосамбірська

районна державна адміністрація

Як позбутися хрону?

Напевно, всім відомо, що хрін – дуже корисна рослина. Йому,як і другим рослинам характерні лікувальні властивості.  Проте він,як і всі інші бур’яни конкурує з культурними рослинами за світло,пожив,вологу,затінює посіви,знижуючи врожайність і погіршує якість сільськогосподарської продукції..

Винос поживних речовин культурою хрону складає: NPK  від-335до650 кг з гектара. Якщо дозволити йому безконтрольно розмножуватися, як боротьба з хроном стане вічною проблемою на присадибі. Що робити, якщо хрону в городі розвелося надто багато, - адже його розлоге листя затінює інші рослини, обплітає корінням весь вільний простір усередині грядок, буквально виживаючи інші культури. Хрін вивести з ділянки дуже важко. Коріння цієї рослини може сягати до 7 м, і викопати просто так хрін не вдасться. При веденні боротьби з цією рослиною потрібно знати три головних і дуже важливих правила, які не можна порушувати: по-перше – в жодному разі не дробіть корінь хрону лопатою чи ножем, адже в такому разі ви змушуєте рослину пускати ще більше коріння; по-друге – не залишайте навіть найдрібніших частин коріння хрону на землі, бо через тиждень вони пустять відростки і вкореняться в землю; по-третє - приготуйтеся до того, що з першого разу ви не позбудетесь цієї рослини. Вам доведеться хоча б раз на тиждень протягом тривалого часу обходити всю ділянку і перевіряти наявність нових відростків та знищувати їх. Можна вивести хрін, використовуючи виключно дві операції: - максимальне визбирування коріння хрону після оранки; - постійне знищення листової поверхні рослини протягом вегетації. Процес тривалий і трудомісткий, але ефективний. Можна також використати чорну плівку, але за умови, якщо у вас є можливість вилучити з обороту на деякий час, хоча б на сезон, земельну ділянку Можна і просто засипати свіжі зрізи великою порцією кухонної солі. Після кількох таких обробок кількість рослин помітно зменшується. Але як це позначиться на родючості ґрунту, і чи буде що-небудь потім рости на цьому місці? Непогані результати дає полив раз на два тижні окропом і обприскування листя розчином сечовини (80-100 г на літр води).

  Можливе використання різних видів гербіцидів суцільної дії (раундап, напалм та ін). Час обробки-кінець квітня-початок травня при відростанні рослин на 10-20 см. Дози (концентрація) застосованих гербіцидів повинні бути подвійними або навіть портрійними від прописаних в рекомендаціях. Ефект може бути досягнутий при двох повторних обробках з перервою між ними в 15-20 днів. При обробці гербіцидами потрібно стежити,щоб препарат потрапляв не тільки на листкову поверхню,але й стікав би по черешках на листкову розетку. Обприскування необхідно проводити за сприятливих умов в теплу,безвітряну погоду,при швидкості вітру не більше 4м/с,при відсутності опадів.

Якщо просто обприскати листя і стебла хрону, то результат звичайно з’явиться, але ненадовго. Надземні частини рослини пожовкнуть і зів’януть, як їм і належить. Але корені хрону настільки потужні, що для повного знищення не вистачить навіть двох-трьох обробок, проведених за один сезон. Ледь встигне засохнути старе листя, як із землі з’явиться нова поросль. Іноді доводиться повторювати обприскування до шести разів за одне літо. А це вже небезпечно, і з точки зору екології в тому числі. При застосуванні гербіцидів слід строго дотримуватись заходів безпеки, правил особистої гігієни

 Винахідливі городники придумали багато способів посилити ефективність дії гербіцидів. Один з них – це змазування надземних частин рослини розчином, Але потрібно мати на увазі, що доводиться обробляти вручну, кожен примірник окремо, і повторювати цю операцію кілька разів. Інший передбачає застосувати медичний шприц (10-20 мл) та тонкий дріт. Потрібно набрати в шприц розчин обраного вами гербіциду . Зріжте листя, щоб було видне коріння рослини. В ньому зробіть дротом дірки, чим глибше проколюючи корінь. А потім у ці дірки випустіть зі шприца розчин гербіциду. А зверху корінь посипте сіллю. Через певний час огляньте місця, де раніше ріс хрін. При появі нових відростків процедуру повторити.

Чого не слід робити?

  1. Перекопувати лопатою. Хрін добре розмножується обрізками коренів. Найменший шматок, пропущений при збиранні, дасть життя новій рослині.
  2. Обробляти культиватором чи іншими знаряддями Навіть перемелене фрезою коріння хрону — дасть ще більше приросту.
  3. Після весняного перекопування городу, садити на очищеній ділянці кабачки або інші гарбузові, які заглушують звичайні бур’яни. Хрін швидко їх обганяє в зростанні і починає пригнічувати

Знаючи особливості біології росту і розвитку рослин хрону,можна планувати і розробляти заходи боротьби з ними.

 

 

 

Конституція України

 

                                    

Львівська обласна державна адміністрація

Новини