Старосамбірська

районна державна адміністрація

ВИЯВЛЯЙТЕ ВІСПУ СЛИВ

Збудником захворювання є вірус Plum pox poty virus

Основним господарем є слива, терен, алича, абрикос,  персик. В Україні вicna слив станом па 01.01.2006 р. виявлена в АР Крим, Закарпатській, Львівській, Одеській, Тернопільській,   Чернівецькій областях.   Вперше   у Львівській області вicna виявлена у 1970 р. Станом на          01.01.2008 р. у Львівській області зареєстрована у Каменко-Бузькому р-ні, у Львівській дослідній станції садівництва         в с. Hecлухів у промисловому саді на площі 4 га та у  м. Львові на 7 присадибних ділянках на площі 5,33 га.                                                                                                                                 

Цс одне iз найбільш шкодочинних захворювань. Втрати врожаю сягають від 5% до 100%. Bipyc уражує всю крону дерева. Зовнішні ознаки захворювання проявляються через 20-28 днів після цвітіння.      

Симптоми захворювання з'являються на листках i на плодах. Вони особливо яскраво проявляються на листках весною, у вигляді розпливчастих плям, смуг, кілець завширшки від 2-3 до 10-15 мм. Ознаки краще помітні на сонячному світлі. Уражені плоди мають плями i кільця спочатку темно-зеленого кольору, а в мipy дозрівання - фіолетового. Розвиток плоду в цих місцях зупиняється, утворюються вм'ятини дугоподібної i округлої форми, що нагадують «віcпу». В цих ділянках, аж до кісточки, тканина має колір іржі зi слизистою консистенцією, частково відмирає i мякуш не відділяється від кісточки. З настанням спеки, симптоми інколи маскуються. Ознаки «віспи» залежать від мicцeвості, сезону, виду, сорту, а також органу рослини.

Bipyc переноситься садивним матеріалом, шляхом щеплення, чи комахами, до яких належать попелиці. З грунтом не передається. Уражені дерева є головним джерелом інфекції. Через 2-3 роки захворювання починає розповсюджуватися від nepвинн о уражених дерев. Варто зазначити, що ознаки «віспи» проявляються епізодично.                                                                     

Одним із методів боротьби є заборона ввезення садивного матеріалу у вільні зони з регіонів розповсюдження    захворювання.    При    завезенні    садивного матеріалу є обов'язковим проведенням інспектування та фітосанітарної експертизи.                                                                                   

При виявленні «віспи» в промислових садах, розсадниках, на присадибних ділянках запроваджується карантинний режим. З господарств вcix форм власності, що знаходяться на території з карантинним режимом, заборонено вивезення продукції. В зонах суцільного ураження рекомендується заміна чутливих до вiрусу copів стійкими i толерантними.                          

В зоні часткового ураження обов'язкове знищення інфікованих дерев радикальним методом з негайним ix спалюванням. Необхідно також провести дезинфекцію інвентаря. Важливе значення має знищення порослі, боротьба з сисними комахами, які переносять хворобу. Bci заходи з локалізації та ліквідації вогнищ проводяться за рахунок власників господарств та власників присадибних ділянок.

Вивезення садивного матеріалу за межі області проводиться лише за наявності карантинного сертификату.

  У випадку підозри на виявлення «віспи» слив, просимо повідомляти

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Вітовського Д., 18, тел. (032) 252-69-29, 261-37-10; м. Старий Самбір, вул.. Дрогобицька, 3, тел.: 238-23-0-85, 067-314-60-04.

       Державний фітосанітарний інспектор  Павельчак В.І.