Старосамбірська

районна державна адміністрація

Конкурентні переваги - особливості району

 Старосамбірський район розташований в південно-західній частині Львівської області. В сучасних межах район займає загальну площу 1245,17 км2 , в тому числі гірська частина району – 965 км2, . За розмірами район займає 5-е місце в області. З півночі на південь район простягнувся на 52 км, а з заходу на схід – на 28 км. Його сусідами є: на півночі – Мостиський район, на сході – Самбірський та Дрогобицький райони, а на півдні - Турківський район. На заході його межі збігаються з державним кордоном України з Республікою Польща. Протяжність державного кордону у Старосамбірському районі становить 70 км.

Старосамбірський район займає надзвичайно вигідне геополітичне становище, чому сприяє його прикордонне розташування, близькість до центральноєвропейських держав, в першу чергу Словаччини, Чехії та Австрії. Цьому слугує і розміщення на території району автомобільного пункту пропуску через державний кордон (Смільниця – Кросцєнко). Іншою перевагою розташування Старосамбірського району є те, що його територію можна вважати «воротами Українських Карпат». Саме з південної частини Старосамбірського району географічно розпочинаються Карпати – Верхньодністровські Бескиди.

Територія району розташована в межах двох фізико-географічних зон: Прикарпаття та Українські карпати. Таке розташування умовно ділить район на 3 зони – рівнинну. Передгірську та гірську (найбільшу за розмірами).

Воно ж і визначає можливості господарювання у районі.

У рівнинній зоні одним із пріоритетів у зв'язку із сприятливими умовами вважається сільське господарство

 

У гірській зоні основними перспективами розвитку є туризм та рекреація.

Старосамбірщина – мальовничий край Прикарпаття, Карпат і рівнинних просторів Сянсько-Дністровського межиріччя. Старосамбірщина – край пам’яток природи та історії нашої; край туристських маршрутів. Це той окраєць прикарпатської землі, який загартовує своїми неповторними архітектурно-історичними пам’ятками та краєвидами, самобутніми легендами, та вогнетривкими коломийками, витворами народних умільців.

Територія охоплює низькогір’я Зовнішніх Карпат (Верхньо-Дністровські Бескиди) і Сансько-Дністровське водорозділове підвищення та знаходиться в басейнах Чорного і Балтійського морів.

Гірська частина, на південний захід від автодороги Старий Самбір - Хирів – визнана санітарно-курортною, тут знаходиться джерела мінеральних вод типу “Нафтуся”, окремі з них визнані гідрологічними пам’ятками природи, по двох родовищах є лабораторні дослідження і висновок про їх лікувальну придатність.

Незважаючи на високий лікувально-оздоровчий, пізнавально-естетичний і туристичний потенціал та вигідне географічне положення району, інфраструктура туристичної індустрії на Старосамбірщині розвинена недостатньо, потребує значних інвестицій та капіталовкладень.

З метою розвитку дитячого та молодіжного туризму, пропаганди та популяризації різних видів туризму серед шкільної молоді, визначення рівня знань про історико-культурну спадщину рідного краю, щорічно, під час літніх канікул, в урочищі “Левурда” біля с.Стрільбичі, на базі наметового табору, проводяться туристично-краєзнавчі змагання серед школярів району. В продовж останніх років місце дислокації табору змінюється.

Для охочих побувати в наших краях діють міжнародні велосипедні туристичні маршрути, які дадуть змогу ознайомитись з історичним минулим, культурою та природою району, оглянути давню архітектуру:

 

 

 

Серед пріоритетних зон – територій розвитку району

 • плановані пункти пропуску через державний кордон та сервісні зони навколо них “Нижанковичі – Мальховіце” - відстань до м. Перемишль (Республіка Польща) – 9 км.,

Розроблена схема планування міжнародного автомобільного пункту пропуску біля смт. Нижанковичі;

“Мшанець – Бистре” - відстань від до пункту пропуску до відпочинкового комплексу “Соліна” (Республіка Польща) – 10 км.;

Розроблена схема планування міжнародного автомобільного пункту пропуску біля с. Мшанець

 • курортні та відпочинкові зони у гірській частині району:

гірськолижні спуски у селах Тисовиця, Недільна, Смеречка, Ясениця Замкова.

Особливу цінність складають гірські місцевості, придатні для гірськолижного та сільського туризму. Гірська частина Старосамбірщини займає загальну площу 965,0 км2, що становить 77,5% від площі району. Найбільш перспективними в цьому плані є с.Ясениця-Замкова, с.Ріп”яна, c.Грозьово (поблизу знаходиться найвища вершина Старосамбірщини – гора Магура Ломнянська, її висота - 1024 м. над рівнем моря) та ряд інших.

Що в рамках обговорення пропозицій розвитку Карпатського регіону та підготовки об'єктів обслуговування Олімпіади 2022 є актуальним

Рекреаційні зони у місцевостях з наявними джерелами мінеральних вод – села Смеречка, Головецько, Мшанець;

Старосамбірський район має значний природно-рекреаційний та історико-культурний потенціал для розвитку туризму.

Високий натуральний потенціал району створює передумови переваг екологічних функцій у порівнянні з іншими регіонами держави, зокрема в засобах охорони чистої води, унікальних пам’яток природи та господарського використання екологічного потенціалу.

Значно більша, ніж у середньому по країні, кількість лісів. Потенційні умови для розвитку різноманітних форм оздоровчого лісівництва.

На Старосамбірщині налічується 18 об’єктів та територій природно-заповідного фонду різних рангів і категорій заповідання загальною площею 8643,96 га, що становить 6,94% від площі району, зокрема: 1 регіональний ландшафтний парк, 10 пам’яток природи, 4 заповідні урочища, 3 парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва. У ряду природоохоронних об’єктів (регіональний ландшафтний парк “Верхньодністровські Бескиди”, пам’ятка садово-паркового мистецтва ХУІІІ ст. загальнодержавного значення “Міженецький парк”) існують передумови для розвитку широкого спектру форм екологічного туризму. Базовою формою екотуризму повинен стати пізнавальний природничий туризм, що має опиратися на розвинену мережу еколого-пізнавальних стежок та екологічних туристських маршрутів різної протяжності та рівня складності.

Унікальним туристичним об’єктом є і геологічна пам’ятка природи (залишок Ямненського пісковика) – скеля “Соколів (Чортів) камінь” між селами Спас і Бусовисько.

Ще однією стратегічною ціллю розвитку туризму в регіоні є використання рекреаційного потенціалу, який в районі представлений унікальним ландшафтом, густотою лісів, розгалуженою річковою сіткою, багатствами мінеральних вод. Внаслідок чого територія с.Смерічка ще у 1997 р. оголошено курортною зоною.

Важливим, хоч практично не використовуваним багатством району, є лікувальні мінеральні води типу “Нафтуся” в с.Смерічка (Ріп”янська сільська рада).

Львівською геологорозвідувальною експедицією були виявлені мінеральні води в районі с. Смерічка. В 1993 році Одеським науково-дослідним інститутом курортології медичної реабілітації проведено хімічний аналіз води в районі с. Смерічка.

Є напрацювання щодо створення санаторно – курортного комплексу «Смерічка». На даний момент розроблена «Схема планування курортної зони Смерічка».

 

 • зони релігійного паломництва та території історичного значення:

історико-духовний комплекс у с. Лаврів, розроблена схема планування історико-духовного комплексу у с. Лаврів Старосамбірського району

історичний меморіал пам'яті “Саліна”,

місце паломництва в с. Биличі;

 

З точки зору перспективного слід назвати такий напрямок туризму, як релігійний (пілігримний). В районі є понад сотні дерев’яних церков різних епох, (найстаріші церкви – церква Св.Мучениці Параскевії в смт.Стара Сіль датована ХІУ ст., церква Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа (1460 р.) в смт.Стара Сіль, храм Зіслання Святого Духа (1464 р.) – народна назва Пастушкова церква в лісі поблизу с.Губичі), десятки унікальних мурованих храмів, костели, дзвіниці, придорожні каплиці, 2 монастирі чину Святого Василія Великого у м.Добромиль та с.Лаврів, каплиця Божої Матері в с.Биличах, що є місцями прощ.

Особливу цінність складають пам’ятки історико-архітектурної спадщини, які є найбільш атракційними туристичними об’єктами і сприяють розвитку пізнавального (краєзнавчого) туризму. На Старосамбірщині налічується 29 пам’яток архітектури загальнодержавного та 62 пам’ятки місцевого значення. На Сліпій горі в м.Добромиль збереглися руїни замку Гербуртів, в с.Муроване – залишки замку Мнішеків.

Найдавніші архітектурні пам’ятки Старосамбірщини:

 • Комплекс монастиря в с. Лаврів, основоположник Лавр Тройденович – литовський православний князь 1270 р.

 • Онуфріївська церква 15 ст. у с. Лаврів;

 • П’ятницька церква та дзвінниця (дерев’яні) 1440 р. у смт. Стара Сіль;

 • Костел (церква) з оборонною вежею 15-16 ст у с. Скелівка;

 • Василіянський монастир с. Лаврів, у якому є фрески, одні з найдавніших в Україні 15-16 ст. Після прийняття Київською Руссю християнства, опіку над монастирем бере сам князь Володимир Великий;

 • Замок Гербуртів 16 ст. м. Добромиль;

 • Комплекс монастиря Кармелітів (руїни) 16 ст. у с. Сусідовичі;

 • Ратуша в стилі польського ренесансу друга половина 16 ст. м. Добромиль, пізніше перебудована на бароко, під ратушею пам’ятник Адаму Міцкевичу;

 • Католицький костел Преображення друга половина 16 ст. м. Добромиль;

 • Костел 16-17 ст. у с. Нове Місто;

 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці (мури і дзвінниця) у с. Росохи;

 • Воскресенська церква та дзвінниця 17 ст. у смт. Стара Сіль;

 • Церква Різдва Пресвятої Богородиці та дзвінниця (дерев’яні) 1773 р. у с. Бусовисько;

 • Миколаївська церква та дзвінниця (дерев’яні) 1736 р. у с. Передільниця;

 • Комплекс Василіанського монастиря у м. Добромиль поч. 17 ст., в одній з каплиць фрески 18 ст.;

 • Дзвінниця Михайлівської церкви 18 ст. у с. Ясениця-Замкова;

 • Двінниця 1731 р. м. Добромиль;

 • Ратуша 19 ст. у смт. Нижанковичі;

 • Будинок дирекцій салін другої половини 19 ст.

Старосамбірщина, також, – важливий осередок української культури. Елементом туристичного зацікавлення в цьому напрямку є бойківська культура, фольклор, релігійні традиції і обряди, сакральне мистецтво, народні промисли та ремесла.

Відновлення діяльності та реконструкція комплексів Лаврівського та Добромильського монастирів чину Святого Василія Великого сприяло активізації релігійного туризму в регіоні.

- в районі великий потенціал вітрової енергетики та передумов використання енергії гірських річок.

 

Старосамбірська районна державна адміністрація пропонує для розгляду наступну земельну ділянку на території району для облаштування парку вітрових електростанцій, згідно запропонованої форми .

 

 

1.

Місцезнаходження (географічні координати)

Старосамбірський район

Тур»ївська сільська рада по хребту на схід від г. Матин

Широта 49о17'31.10" Пн Довгота 23о1'41.07" С

Широта 49о14'51.02" Пн Довгота 23о4'3.74" С

2.

Власник земельної ділянки

в користуванні

ДЛГП «Галсільліс»

ДП "Старосамбірське ЛМГ"

3.

Площа ділянки (га)

50 га

4.

Кадастрове цільове призначення

ведення лісового господарства

5.

Пропоновене цільове призначення

будівництво вітроелектростанцій

6.

Права користування (власність, оренда)

власність

7.

Інфраструктурне забезпечення

(Водопостачання,

Каналізація,

Газопостачання, Електропостачання

Тощо

3 км до існуючої мережі ВЕУ (ЛЕП 110 кВт)

8.

Відстань до залізничної колії, м. (при наявності)

5000 м. до залізничної станції Ясениця Замкова (вітка Львів - Ужгорож)

9.

Відстань до автомагістралі, км

5 км до автомобільної дороги Львів - Ужгород

10.

Відстань до найближчого населеного пункту

1 км до с. Тур'є

11.

Відстань до кордону (найближчий пункт перетину)

До КПП "Смільниця-Старий Самбір" 57 км

12.

Інші важливі відомості (наявність на ділянці будівель та інших об'єктів, охоронних зон тощо;

певних обмежень, характеристика поверхні - наявність горбів, схилів, тощо

Висота над рівнем моря 790-820 м

Місцевість горбиста

Характеристика грунтів - 191. Д (бурілісові, середноглибокі, середньосуглинкові грунти на елювіт – делювіт карпатського флішу (прохолодного поясу 500 – 800 метрів над рівнем моря)

Види доріг в оточенні - польові