Старосамбірська

районна державна адміністрація

Кожні 3 хвилини в Україні стається аварія

Пияцтво і перевищення швидкості - основні причини смертельних аварій на дорогах. З початку 2017 року в Україні сталися понад 76 тис. аварій. У них загинули майже 1,4 тис. осіб. У середньому протягом доби стається 423 дорожньо-транспортні пригоди. Фактично кожні 3 хв. в Україні стається аварія.

"За останній рік до винуватців цієї похмурої статистики помітно приєдналися власники авто на іноземній реєстрації. Кількість ДТП з ними щодня тільки зростає, тому що вони відчувають свою безкарність. Можуть просто залишити авто, зареєстроване на якогось поляка, на місці злочину і зникнути", - каже автоюрист Богдан Глядик. Він розповів Gazeta.ua, чому в Україні збільшилася кількість ДТП і як цього уникнути.

- Які основні причини аварійності та смертності на дорогах України?

- Найчастішою причиною ДТП, зокрема смертності на дорогах, в Україні є перевищення дозволеної швидкості. Дехто говорить, що із цієї причини виникає 40 відсотків ДТП. Проте насправді в середньому це 25 відсотків усіх аварій. Два роки ніхто не займається фіксацією швидкості руху на дорогах. Водії це розуміють, тому "вмикають" шумахерів. Вони знають, що швидко їздити можна. І навіть не замислюються про наслідки.

Друга за поширеністю причина смертності на дорогах України - водіння у нетверезому стані. Вона займає 15 відсотків усіх випадків. Буквально за минулий рік різко зросла кількість ДТП через нетверезих водіїв. Важко пояснити, чому. З одного боку, поліцейські не мають повноважень просто так зупинити автомобіль. Якщо немає порушень, то важко на відстані зрозуміти - сів за кермо водій п'яним чи ні. З іншого, нетверезий водій завжди думає: якщо він не порушуватиме, його ніхто не зупинить.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Двері-крила, "невидимки" та двері-сидіння: топ-12 найбожевільніших ідей автовиробників

Далі йдуть менш поширені причини: неуважність водіїв під час обгонів, порушення правил переїзду перехресть, недотримання дистанції, порушення правил маневрування. Патрульних поліцейських на дорогах не так багато. Водії розуміють, що правоохоронці не можуть слідкувати за всім і помітити всі порушення. Тому нехтують правилами дорожнього руху.

- За останній рік в Україні різко виросла кількість водіїв на авто з литовськими номерами та ДТП за їхньою участю. Яку роль вони відіграють у цій статистиці?

- Багато автомобілів, ввезених з-за кордону, дійсно стають винуватцями ДТП. Буквально тиждень тому в Києві була велика ДТП за участю 6 машин. Водій авто на іноземних номерах, який спричинив аварію, просто втік, залишивши авто на дорозі. Ці машини перевищують швидкість, нехтують правилами дорожнього руху. Звісно, вони і без цього зараз на слуху і на них зараз звертають пильнішу увагу, але свій відсоток у цю статистику вони, безумовно, вносять.

- Що потрібно зробити для зменшення смертності на дорогах?

- По-перше, повернути фіксацію швидкості. Тоді почнуть штрафувати водіїв і це зменшить кількість аварій. Ця норма дійсно дозволить зменшити смертність на дорогах. У нас з літа 2015 року взагалі ніхто не контролює швидкість на дорогах. Немає приладів, які б це вимірювали, жодного протоколу про притягнення водія до відповідальності за перевищення швидкості. Раніше висіли камери, які фіксували порушників. Але потім цей механізм визнали неконституційним. Бо в той період фактично без суду і слідства до відповідальності притягували не того, хто скоїв правопорушення, а власника машини. Проблеми виникали, бо не завжди він перебував за кермом. Треба цей та інші механізми доопрацювати.

По-друге, варто змінити правила виявлення нетверезих водіїв. Уже зараз є законопроект, в межах якого планують створити пункти тверезості, де перевірятимуть усіх підряд. На цих пунктах поліцейські матимуть усі законні підстави - виявляти і зупиняти транспортні засоби з такими водіями. Вони зможуть робити це безпричинно. Після зупинки правоохоронці запропонують пройти огляд на стан сп'яніння. І водій повинен буде погодитися. Якщо відмовиться, це розцінять як правопорушення. Перевірятимуть не постійно. Де саме і в який час працюватимуть ці пункти, водії зможуть дізнатися заздалегідь на відповідних сайтах.

З початку 2017 року на українських дорогах сталися більше 76 тис. аварій. У ДТП загинули майже 1,5 тис. осіб, повідомляють експерти громадської організації Мotohelp.

За даними правоохоронців, щороку на дорогах гинуть понад 4 тис. людей. Торік кількість ДТП побільшала на 5%, а число постраждалих у них зросло більш як на 6% порівняно з 2015 роком. Майже половина загиблих торік – пішоходи та велосипедисти. За кількістю ДТП лідирують Миколаївська, Львівська та Тернопільська області. Найменше аварій - у Луганській, Рівненській і Полтавській областях.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку у світі в автомобільних аваріях гине близько 1,3 млн осіб. Найгірший стан з безпекою на дорозі в Домініканській республіці – 41,7 загиблих на 100 тис. осіб, а найкращий в Ісландії – 2,8. У світі, за кількістю загиблих у ДТП, Україна має середній показник. Серед європейських країн один з найвищих – 13,5 на 100 тис. осіб. Що стосується європейських країн, до прикладу, у Великій Британії, де населення на 20 тис. більше за українське, цей показник лише 3,7 особи на 100 тис.